SCBCA announces 2020-21 all-state high school basketball teams

SCBCA announces 2020-21 all-state high school basketball teams
Marion star and future Gamecock football player TJ Sanders was named to the Class 2A All-State team (Source: Gabe McDonald)

COLUMBIA, SC (WMBF) - The South Carolina Basketball Coaches Association (SCBCA) has released their all-state basketball teams for the 2020-2021 season. A host of hardwood stars across the Grand Strand and Pee Dee made the cut in each of the 5 classifications on both the boys and girls sides. Our local players are in bold below.

CLASS 5A BOYS

Player of the Year: Jalen Breazeale, Dorman/Alexei Iturbe, Riverside

Gregory Jackson, Ridge View

Julian Phillips, Blythewood

Tyler Rice, Ridge View

AJ Thompson, Northwestern

Yaturi Bolton, Goose Creek

Demetri Simmons, Goose Creek

Jahleel Porter, West Ashley

Davion Joiner, Fort Dorchester

Undre Lindsay, Gaffney

Myles Jenkins, River Bluff

Houston Jones, Dutch Fork

Corbin Pack, Carolina Forest

Mike Herrin, Socastee

James Lovorn, TL Hanna

CLASS 4A BOYS

Player of the Year: Robert McCray V, AC Flora

Jacob Brown, Travelers Rest

Kain James, Easley

Jaleel Skinner, Greer

Dalen Boyles, Greenwood

Omazeon Tinsley, Lancaster

Quan Peterson, South Pointe

Dylan Williams, Irmo

RJ Felton, Aiken

Donavan Hodge, South Aiken

Ayden Hickman, Myrtle Beach

Cesare Edwards, Hartsville

Will McCracken, Hilton Head

Bailey Wiseman, James Island

Janyle Pittman, Lancaster

Colin Rodrigues, North Augusta

CLASS 3A BOYS

Player of the Year: Jazian Gortman, Keenan

Jared Rogers, Seneca

Justin Bailey, Blue Ridge

Banks Atkins, Chapman

Jordan Simpson, Orangeburg-Wilkinson

DreVeon Scott, Marlboro County

Demarico Bethea, Dillon

Daniel Brooks, Bishop England

Slater Miller, West-Oak

Jaheim Dodd, Berea

Dyon Bartley, Woodruff

Darian Bookman, Mid-Carolina

Aubrey Richardson, Brookland-Cayce

Jaqcorey Melton, Lakewood

Victor Otubu, Waccamaw

David Smith, Battery Creek

CLASS 2A BOYS

Player of the Year: John Butler, Christ Church

Isaiah Washington, Landrum

Chase McDuffie, Gray Collegiate

Ca’Darrius Sowell, Andrew Jackson

Brandon Brantley, Wade Hampton

Micheal Shuler, Woodland High

TJ Sanders, Marion

Timothy Barnes, Gray Collegiate

Brandon Garnder, Gray Collegiate

Kory Davis, York Prep

Marshall Myers, Cheraw

Russell Branch, Barnwell

Allen Kuria, Greer Middle College

Miles Haight, Philip Simmons

Moses Kemp, Crescent

Trevon Miles, Latta

CLASS 1A BOYS

Player of the Year: Shawn Jones Jr., Allendale-Fairfax

Ian Thomson, Southside Christain

Dashawn Johnson, Great Falls

Jalen Jefferson, North

Randy Gibson, Scott’s Branch

Quez Lewis, Johnsonville

Tayvon Spiller, Military Magnet

Daruis Sibert, McCormick

Tydriez Cole, Great Falls

Jameron Tyler, HKT

Henry Evans, CE Murray

Christian Taylor, Timmonsville

Jacoby Crosby, Bamberg-Ehrhardt

Literyian Tyler, North

Tarig Coard, Scott’s Branch

Cyrus Ellison, Hannah-Pamplico

CLASS 5A GIRLS

Co-Player of the Year: Alyesha Wade, Clover

Co-Player of the Year: Laila Acox, Ridge View

Janiyah Hagood, JL Mann

Jada T. Jones, Rock HIll

Jasmine Jenkins, White Knoll

Najah Gilliam, Byrnes

Kiara Croskey, Sumter

Dylan Silber, Wando

Vanessa Blake, Ashley Ridge

Alexis Sexton, Lexington

Kristen Jenkins, West Ashley

Alaina Nettles, Cane Bay

Mackenzie Cochrane, St. James

Allie Niles, Carolina Forest

Janelle Carter, Clover

Anaya Muhammad, Woodmont

CLASS 4A GIRLS

Player of the Year: Kiana Lee, North Augusta

Tabitha Littlefield, Greer

Victoria Jordan, Catawba Ridge

Maliyiah Mason, Irmo

Mallory Bruce, Traveler’s Rest

Daveona Hatchell, North Myrtle Beach

Layla Warren, Beaufort

Destiny Middleton, Westside

Jayla Jamison, Airport

Najah Lane, South Pointe

Malayziah Etheredge, Westwood

J’Adore Young, Greenville

Summer Joseph, Darlington

Tacoya Heyward, Bluffton

Amber Burton, Dreher

Amirah Nelson, Myrtle Beach

CLASS 3A GIRLS

Co-Player of the Year: MiLaysia Fulwiley, Keenan

Co-Player of the Year: Joyce Edwards, Camden

Ke’Asia Anderson, Chapman

Somarian Webb, Pendleton

Riley Stack, Wren

Kamari Thompson, Southside

Quadajia Langley, Blue Ridge

Corteria Chestnut, Loris

Jaiha Williams, Bishop England

Lily Woods, Bishop England

Sincere Hicks, Daniel

Anala Nelson, Lower Richland

Kendahl Spearman, Emerald

Shar’dasia Zeigler, Orangeburg Williamson

Paris Gartmon, Gilbert

Jailyn Oree, Keenan

CLASS 2A GIRLS

Player of the Year: Kalisha Hill, Saluda

McCall King, Christ Church

Madeline Duwe, Christ Church

Mikala Logan, Blacksburg

Caroline Roller, Brashier Middle College

Titiana Garrison, Newberry

Tamia Watkins, Andrew Jackson

Raeleigh Rivers, Chesterfield

Kalyn Glover, Silver Bluff

Maleah Williams, Barnwell

Kimani Green, Woodland

Kylee Kellermann, Philip Simmons

Kennedy Rivers, Philip Simmons

Tonaja Lester, Marion

Moya McDuffie, Latta

Kimmie Barnes, Marion

CLASS 1A GIRLS

Player of the Year: Talaysia Cooper, East Clarendon

Hannah Fuller, Southside Christian

Jaylin Peterson, McBee

Rishona Washington, Blackville-Hilda

Ja’Niyah Waters, Lake View

Tamya Hutchinson, Estill

Kynew Barnwell, Whale Branch

Kaderrah Beason, High Point Academy

Patriece Hayes, CA Johnson

Jaliyah Bussey, Ridge Spring Monetta

Cambria Parker, Scott’s Branch

Aniya Gates, Lamar

Kadejah Smoak, Estill

Chazmin Bradley, Military Magnet

Aniyah Jones, Denmark-Olar

Taia Gattis, Cross

Copyright 2021 WMBF. All rights reserved.