2014 midterm election: Meet the candidates

2014 midterm election: Meet the candidates

SOUTH CAROLINA (WMBF) - The polls for the 2014 midterm election open Tuesday at 7 a.m. in South Carolina. With so many people on the ballot, many wonder who to vote for. We've put together a list of all the candidates running for office linked with their campaign site for more information on each candidate.

SOUTH CAROLINA

U.S. Senate (SC Unexpired Term)

Tim Scott (Inc.)

U.S. Senate (S.C.)

Brad Hutto

S.C. House District 7

Gloria Bromell-Tinubu

S.C. Agriculture Commissioner

Hugh Weathers (Inc.)

David Edmond

S.C. Attorney General

Alan Wilson (Inc.)

Parnell Diggs

S.C. Comptroller General

Kyle Herbert

S.C. Governor

Vincent Sheheen

S.C. Lieutenant Governor

Bakari Sellers

S.C. Secretary of State

Mark Hammond (Inc.)

Ginny Deerin

S.C. Supt. of Education

Ed Murray

Horry County Council District 7

James Frazier

Mike Roberts

Horry County Council District 8

Horry Board of Education District 3

Jimmy Washington

Ray Winters

Horry Watershed Conservation - Buck Creek

Wayne Cox

Ned Marlow

Horry Watershed Conservation - Crabtree Swamp

Steven Edge

Moses Johnson

Horry Watershed Conservation - Gapway Swamp

Jimmy Bailey Sr

Billy Strickland

Horry Watershed Conservation - Simpson Creek

Billy Stalvey Jr.

Dale Todd

Horry Watershed Conservation - Todd Swamp

Stevie Watts

Ed Wilson

Darlington County School Board Dist 1

Billy Baldwin

William Heitsman

Tom Henson (Inc.)

Darlington County School Board Dist 3

Thelma Dawson

Joyce Thomas (Inc.)

Darlington County School Board Dist 5

Maureen Thomas

David Williamson

Darlington Fire District Commission

Claude Lunnon

Pat Montrose

Anne Turner

Dillon County Council Dist 6

Robbie Coward

Sheila Coates Kellahan

Florence County Auditor

H Wayne Joye (Inc.)

FCSD1 School Board - Seat 3

E.J. McIver (Inc.)

Thurmond Becote Sr.

FCSD1 School Board - Seat 6

Trisha Caulder (Inc.)

Charles Durant St.

FCSD1 School Board - Seat 8

Bryan Chapman

Terry Law Sr. (Inc.)

South Lynches Fire Commissioner

Larry Owens

H Legrande Richardson

NORTH CAROLINA

U.S. Senate (N.C.)

Thom Tillis

N.C. House District 7

David Rouzer

Wesley Casteen

N.C. House District 8

Antonio Blue

N.C. State Senate District 13

Jane Smith

Bernard White

N.C. State Senate District 25

Tom McInnis

P.H. Dawkins

N.C. State House District 46

Ken Waddell (Inc.)

N.C. Appeals Court Judge (Martin Seat)

Marion Warren

Valerie Zachary

John Tyson

Sabra Faires

Hunter Murphy

Jeffrey Cook

John Arrowood

Marty Martin

Daniel Donahue

Ann Kirby

Betsy Bunting

N.C. Appeals Court Judge (Hunter Seat)

Bill Southern

N.C. Appeals Court Judge (Davis Seat)

Mark Davis (Inc.)

Paul Holcombe

N.C. Supreme Court Chief Justice (Parker Seat)

Ola Lewis

N.C. Supreme Court Justice (Hudson Seat)

Robin Hudson (Inc.)

N.C. Supreme Court Justice (Beasley Seat)

Cheri Beasley (Inc.)

N.C. Supreme Court Justice (Martin Seat)

Sam Ervin

Robeson Co. Board of Commissioners Dist 6

David Edge (R / Inc.)

Lloyd Meekins, Jr

Robeson County Sheriff

Randy Hammonds

Scotland Co. Board of Commissioners - Stewartsville

Carol McCall

Guy McCook (Inc.)

Scotland County Sheriff

Shep Jones (Inc.)

Scotland County Board of Education - At Large

Jimmy Bennett (Inc.)

J. Gentile Everett

Summer Stanley

Jamie Sutherland (Inc.)

Scotland County Board of Education - Stewartsville

Darrel Gibson, Jr. (Inc.)

Raymond Hyatt (Inc.)

Walter Jackson III

Robert Malloy

Copyright 2014 WMBF News. All rights reserved.